Kolay su böreği

  6
  644
  Print Recipe
  Kolay Su Böreği
  İncecik kat kat açılmış yufkalarla yapılmış su böreği tabiki de herkesin tercihidir. Ancak ev hanımlarının zamanlarının biraz daha azalması, çalışan ev hanımları için daha kolay hazırlanan biraz daha pratik tariflere ihtiyaçları oluyor bazı zamanlar. Vaktiniz yoksa ve canınız su böreği çekiyorsa bu tarif tam size göre. Şimdiden kolay gelsin.
  Servis Börekler
  Hazırlık süresi 20 dk
  Pişirme süresi 40 dk
  Kişi sayısı
  kişilik
  Malzemeler
  Servis Börekler
  Hazırlık süresi 20 dk
  Pişirme süresi 40 dk
  Kişi sayısı
  kişilik
  Malzemeler
  Yapılışı
  1. İnce kıyılmış maydanoz ile peyniri karıştırın.
  2. Bir kasede yumurtalar ile tuzu çırpmaya başlayın. Güzelce karıştıktan sonra sıvı yağı ve sütü üzerine ilave edin.
  3. Börek için yuvarlak bir tepsi tercih ederseniz daha güzel bir görüntü oluşuyor. Seçtiğiniz tepsiyi yağlayın. İlk yufkayı kenarları dışarıda kalacak şekilde yerleştirin.
  4. Geriye kalan 4 yufkayı 4 eş parçaya bölüp, yumurta, yağ ve süt ile hazırlamış olduğumuz sıvı karışımın içerisine atın ve tamamen hepsinin güzelce ıslanmasını sağlayın.
  5. Islanan yufkaların bir kısmını ilk katın üzerine yerleştirin. Peynirli iç karışımını tamamen bu kata, yufkaların üzerine koyun.
  6. Kalan yufkaları iç harcın üzerini kapatacak şekilde koyun. En son ilk konulan yufkanın kenarlarından dışarıya sarkan kısımları yufkaların üzerine doğru kapatın. En üste sıvı karışımı döküp güzelce her tarafına yayın.
  7. Buzdolabında 1 saat bekletin.
  8. Fırını 190 derecede fansız bir şekilde ısıtın. Fanlı olarak da pişirebilirsiniz bu şekilde daha hızlı pişecektir. Ancak fansız daha güzel ve eşit bir şekilde pişecektir. Böreği dolaptan çıkararak dilimleyin. Isınmış fırında 40-45 dakika kadar pişirin.
  9. Sıcak olarak tüketin. Afiyet olsun 🙂
  Önemli Notlar
  • Sıvı karışımı bolca kullanırsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz.

  6 YORUM

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here