Makine Koruma Bariyerleri ile Makinelerinizi Güvence Altına Alın

0
332

İşletmelerde kullanılan makinelerin korunması adına koruma bariyerleri ciddi bir alternatif olmaktadır. Makine koruma bariyeri ile makineler olası dış etkilerden korunmakta ve risklerin önüne geçilmektedir.

Makine Koruma Bariyerleri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşletmelerinde kullandıkları makineleri makine koruma bariyerleri ya da makine koruma paneli ile koruma altına almak isteyen işletme sahiplerinin koruma uygulaması öncesinde bazı noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir.
Uygulanacak olan koruma bariyerinin makineyi ne ölçüde koruyup korumayacağı ön analize tabi tutulmalıdır. Makinenin çalıştığı ortamda çalışan diğer tüm araç ve makinelere göre bariyer seçimi konusunda karar verilmelidir. Tek başına makineye göre verilen kararlar çevresel etkiler göz ardı edildiği takdirde korumanın hiçbir şekilde koruma sağlamamasına neden olmaktadır.

Makine Koruma Bariyeri Özellikleri Neler Olmalıdır?

Korunacak olan makinenin temel özellikleri yanında makinenin çevresinde çalışma koşulları da bariyer seçiminde önemli rol oynamaktadır. Koruma sağlanacak makinenin boyutları, çalışma koşulları, makinede ve etrafında çalışan kişi sayısı, makine etrafında ne çeşit ekipmanların çalıştırıldığı, makinenin bulunduğu ortamın şartları, makinenin çalışması sırasında kullandığı hammaddeler ve çektiği enerji gibi birçok etken koruma bariyerinin nasıl olması gerektiği ile ilişkilidir.

Tüm etkenler göz önünde bulundurularak yapılan bariyer koruması öncelikli amacı olan korumayı sağlaması yanında makinenin kullanım kapasitesinde bir düşüşe neden olmamalıdır.

Gerek makinede gerekse de makine çevresinde çalışan kişilerin çalışmasına mani olmayacak şekilde dizayn edilmiş olmalıdır.
Sağlamlığı test edilmiş olmalıdır.
Aksamlarından herhangi bir şekilde parça düşmemeli ya da kolaylıkla çıkartılmamalıdır. Parça söküm ve çıkartmaları arıza ya da bakım durumlarında yapılabilmelidir.

Makine Koruma Bariyeri Kurulduktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Makine koruma bariyerleri ya da robot kafesi kurulduktan sonra, gerek makinede gerekse de makine çevresinde çalışan kişiler bariyerler hakkında mutlaka bilgilendirilmelidir. Makinenin bundan böyle bir parçası olan koruma bariyerleri hakkında makinede ve çevresinde çalışan kişiler bilgi sahibi olmalıdır.
Koruma bariyerlerinde meydana gelen yerinden çıkma, eğilme, yamulma ya da burulma gibi durumlar derhal rapor edilmelidir. Koruma bariyerlerinin bakımları ömürlerinin uzun olması adına düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Kaynak : Surfence.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here