Fence Koruma Sistemleri Makinalara Nasıl Uygulanmalıdır?

0
268

Makinelere uygulanacak koruma sistemlerinden fence yani çit korumasını seçen işletmeler, koruma sisteminin makineye uygulanması konusunda son derece seçici olmalıdır. Fence üreticisi ya da fence imalatçısı firma seçiminde sektörde deneyimli firmaların seçimine özen gösterilmelidir.

Fence Koruma Uygulaması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fence uygulamasına karar vermeden önce, makinalarınızın korunması adına en iyi uygulamanın fence koruma sistemi olup olmadığını araştırmanız gerekmektedir. İşletmenin büyüklüğü, makinalarınızın çalışma süreleri, makinalarda ve makine etrafında çalışan kişilerin sayısı, makinalarda kullanılan hammaddelerin özellikleri gibi birçok etken göz önünde bulundurularak ve ön tespit yaptırılarak fence uygulamasını yaptırmanız gerekmektedir. Bu etkenler göz önünde bulundurulmadan ve risk analizi yapılmadan gerçekleştirilen fence koruma uygulamaları beraberinde getireceği riskler doğrultusunda sizlere daha büyük masraflar çıkartabilir.

Fence Koruma Sistemi Makinaya Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fence koruma sisteminin makinaya uygulanması durumunda dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. Fence koruma çiti üreticisi koruma uygulanacak makinaya göre üretim yapmak zorundadır. Koruma sağlanacak makinanın koruması sağlanırken, makinanın çalışma verimliliği ve üretim kapasitesinde herhangi bir düşme yönlü değişim meydana gelmemelidir.

Fence uygulamasındaki önemli noktalardan birisi de, makinede çalışan kişinin çalışmasına engel teşkil etmemesi ve olası bir iş kazasına mahal vermeyecek şekilde tasarlanmış olmasıdır. Makinayı tehlikelerden ve olası risklerden koruma amacında olan fence uygulaması, beklenmedik ve öngörülemeyen tehlikeler yaratmamalıdır.
Fence korumasının bakım maliyetlerinin az olması beklenmelidir. Koruma uygulaması yapılmadan önce bu konu ile ilgili olarak sözleşmede tutar ve bakım periyodu muhakkak belirtilmelidir.

Fence uygulaması ile korunan makinaya koruma parçalarından birinin kopup temas etmesi önlenmelidir. Aksi durumda büyük maddi kayıplara neden olunabileceği gibi, iş gücü ve zaman kaybına da sebebiyet verilebilmektedir.

Fence Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar Nelerdir?

Fence uygulamasını tercih edip bu korumayı kurduran işletmeler, koruma uygulaması hakkında korunan makinada çalışan kişilere koruma uygulaması hakkında muhakkak bilgilendirme yapmalıdırlar. Fence uygulaması artık makinanın bir parçası olmuştur ve makinayı kullanan kişinin o parça ile ilgili olarak bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Kaynak : Surfence.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here