Diyalize son! Biyonik böbrek geliyor…

0
366

Böbreklerin en önemli görevi vücuttaki zararlı ve atık maddeleri süzerek idrarı oluşturmak, sonra da vücut dışına atılmasını sağlamaktır. Eğer böbrekler bu süzme işlemini tam olarak yapamazsa böbrek rahatsızlıkları oluşmaya başlar.

Böbrek rahatsızlıkları dünya da çok sayıda görülmektedir. Böbrek yetmezliği bu rahatsızlıklardan belkide tedavisi zor ve uzun süreç gerektiren bir rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliğinde tedaviler ile kesin sonuç elde etmek pekte mümkün değildir. Ancak tedaviler ile ilerlemesi yavaşlatılabilir. Böbrek yetmezliği olan hastalar belli bir süre sonra diyaliz makinesine girmeye başlarlar.

Diyaliz makinesi görevini yapamayan böbreğin yerine kanı süzerek zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Ancak diyaliz makinesi de kesin bir çözüm değildir. Bu rahatsızlık sürecinde hasta için en kesin çözüm böbrek naklidir. Böbrek nakli için uygun bir donör gerekmektedir. Ancak ülkemizde yeterli sayıda donör bulunmaması bu sürecin daha da uzamasını ve bekledikçe durumun kötüleşmesine sebep olmaktadır. Uygun bir donör bulunsa bile nakil yapılan böbreği vücudun kabul edilip edilemeyeceği belli değildir. Vücut böbreği kabul etse bile yaşamı boyunca sürekli tedavi görerek yaşaması gerekecektir.

Biyonik böbrek gerçek bir böbrek gibi kanı süzerek böbreğin yapması gereken görevleri taklit etmektedir. Ayrıca bu çip şeklinde olan biyonik böbreği vücudun reddetmesi mümkün değildir. Ülkemizde uygulanmaya bir kaç yıl sonra başlanacak olan bu biyonik böbrek nakil bekleyen hastalar için bir umut olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here